Pracownicy z Ukrainy jednak chcą zostać w Polsce.

Otwarcie niemieckiego rynku dla pracowników z Ukrainy rodziło obawy wśród większości polskich przedsiębiorców, którzy w swoich firmach zatrudniają pracowników ze wschodu. Obawy te okazały się jednak nieuzasadnione.

Większość pracowników ze wschodu chce nadal pracować w Polsce

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, która powołuje się raport Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej niemal 2/3 Ukraińców, którzy pracowali już poza Ukrainą, nadal chce zarabiać za granicą, a w szczególności w Polsce. Polska pozostaje dla pracowników z Ukrainy bardzo atrakcyjnym krajem z kilku powodów. Do najważniejszych zaliczyć można bliskość do ojczyzny i często pozostawionej tam rodziny, co ma również przełożenie na koszty podróży do domu. Polska ma również, w szczególności w porównaniu np. z Niemcami, dużo bardziej podobną kulturę i język przez co pracownikom z Ukrainy łatwiej jest się porozumieć i odnaleźć w nowym kraju. Również coraz więcej firm i urzędów dostosowuje swoje oferty do obywateli Ukrainy, którzy jak się wydaje, już bardzo mocno zadomowili się w naszym kraju i jak pokazuje raport nie chcą go zmieniać, mimo że propozycje finansowe jakie otrzymują od niemieckich przedsiębiorców są dużo bardziej atrakcyjne.

Czy to może się zmienić?

Korzystne dla Polski wnioski płynące z raportu Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej nie mogą przysłaniać problemów z jakimi boryka się polski rynek pracy. Nie można zapomnieć, że Polska o pracowników z Ukrainy konkuruje m.in. z Czechami i Słowacją, które posiadają większość cech, dla których pracownicy z Ukrainy wybierają państwa słowiańskie, a jednocześnie uprościły procedury legalizacji zatrudnienia obywateli Ukrainy. Tymczasem obiecywane zmiany polskiego prawa w tym zakresie utknęły w sejmie. Nie można również zapominać, że młodzi i zdolni pracownicy z Ukrainy uczą się już języka niemieckiego by ostatecznie wyjechać do kraju, gdzie za swoją pracę mogę otrzymać wynagrodzenie nawet kilkakrotnie wyższe niż w Polsce. Jeżeli Polski rząd nie zrobi nic aby przekonać obywateli Ukrainy do pozostanie w Polsce niewykluczone, że polscy przedsiębiorcy wkrótce znów będą się martwić skąd pozyskać pracowników do swoich zakładów.

Anna Kuc

Zainteresowany współpracą?

Skontaktuj się z nami jeśli masz jakiekolwiek pytania!